آشنایی با انواع رادیاتور

آشنایی با انواع رادیاتور ها :

 انواع رادیاتور ها :

رادیاتور ها امروزه به عنوان یک وسیلۀ گرمایشی ساختمانی استفاده می شود. طراحی رادیاتورها به شیوۀ ساده ای صورت می گیرد و این وسایل گرمایشی دارای ساختمان پیچیده ای نیستند. گرمایش در رادیاتورها به کمک اتصال این دستگاه ها به موتورخانه یا پکیج ساختمان صورت می گیرد.

به شکلی که جریان آب گرم در داخل کویل های رادیاتور برقرار شده و پس از طی کردن تمام طول رادیاتور دوباره به موتورخانه باز می گردد. اما در این میان به خاطر انتقال گرما بین پین های رادیاتور و هوای اطراف، علم گرمایش محیط انجام می شود.

از انواع رادیاتور های موجود در بازار می توان به رادیاتورهای پره ای، رادیاتورهای پنلی، رادیاتورهای قرنیزی، رادیاتورهای حمامی و … اشاره کرد.

در این مقاله قصد داریم با ساز و کار رادیاتورها بیشتر آشنا شویم، سپس به سراغ بررسی انواع این وسایل گرمایشی برویم و دربارۀ مزایا و معایب آن ها بحث کنیم.

آشنایی با ساختمان رادیاتور

رادیاتور یا آنچه در بازار به اسم شوفاژ نیز شناخته می شود، یک وسیلۀ گرمایشی ساده است که امروزه در ساختمان های مسکونی، واحدهای آپارتمانی و ادارات جایگزین وسایل گرمایشی قدیمی شده اند. انواع رادیاتور به صورت یک محفظۀ فلزی طراحی و ساخته می شود و می توان گفت که ساختمان کلی اش شامل یک کویل حرارتی دو لوله و تعدادی پره یا سطح برای افزایش میزان انتقال حرارت است.

عمل گرمایش محیط به کمک رادیاتورها بر مبنای جریان هم‌رفت صورت می گیرد. می دانید که هوای گرم نسبت به هوای سرد سبک وزن تر است و به سمت بالا حرکت می کند. از همین طرح مسئلۀ ساده در طراحی انواع رادیاتورها استفاده می گردد.

آشنایی با انواع رادیاتور

رادیاتورها به سیستم های گرمایشی ساختمان مثل موتورخانه ها یا پکیج های خانگی متصل می شوند. سپس آبی که در این وسایل گرایشی دمای آن بالا رفته در داخل کویل حرارتی رادیاتور به جریان در می آید.

برای این کار از یک پمپ الکتریکی استفاده می شود. آب ورودی به رادیاتور پس از طی کردن تمامی پیچ و خم های رادیاتور از لولۀ برگشتی مجدداً به پکیج یا موتورخانه بازمی گردد. انجام گرمایش ساختمان به کمک همین جریان آب گرم صورت می گیرد.

در حقیقت هوای اطراف محفظۀ شوفاژ گرمای موجود در آب را دریافت نموده، به خاطر همان اصل سادۀ همرفت، پس از دریافت گرما جای خودش را به هوای سردتر می دهد. این عمل طبق قوانین انتقال حرارت به صورت مداوم انجام شده و دمای محیط به یک تعادل نسبی می رسد.
جنس بدنۀ رادیاتورها معمولاً بسته به مدل دستگاه متفاوت است. اما اغلب برای ساخت انواع رادیاتور ها پین ها یا پره ها از آلومینیوم یا فولاد استفاده می شود. استفاده از ورقه های آلومینیومی منجر به افزایش میزان انتقال حرارت می گردد. ضمن اینکه کمتر دچار خوردگی می شود.
نکتۀ دیگر اینکه استفاده از رادیاتورها در مکان هایی که کنترل میزان دما و رطوبت خیلی اهمیتی ندارد، می تواند گزینۀ مطلوبی به حساب بیاید. در ادامه به سراغ بررسی انواع رادیاتورها و مدل های موجود در بازار خواهیم رفت.
بررسی انواع رادیاتور های بازار
همین طور که اشاره کردیم، رادیاتورها از دو جزء اصلی ساخته می شوند. یک کویل حرارتی دو لوله ای که به صورت یک خط لولۀ مارپیچ است. و فین هایی که باعث افزایش سطح انتقال حرارت در شوفاژها می شود و به گرمایش بیشتر ساختمان کمک می کند. مهم ترین مسئله در طراحی انواع رادیاتورها، چگونگی طراحی فین های دستگاه است که در مدل های متفاوت طراحی و ساخته می شوند. نام گذاری این رادیاتورها نیز بر مبنای شکل فین های آن صورت می گیرد.

رادیاتورهای پره ای چیست؟

رادیاتورهای پره ای

ساده‌ترین و اولیه‌ترین نوع رادیاتورها، مدل های پره ای آنها است. این مدل ها در گذشته بیشترین استفاده را داشتند. اما امروزه با مدل های پنلی و دیگر مدل های نوین جایگزین شده اند. رادیاتورهای پره ای اغلب از جنس فولاد یا چدن ساخته می شوند و هرچقدر تعداد پره های آن بیشتر باشد، میزان انتقال حرارت نیز در آن بیشتر می گردد.
رادیاتورهای پره ای نسبت به انواع دیگر رادیاتورها طول عمر بیشتری دارند و میزان انتقال حرارت نیز در آن مقدار بهینه ای است. از شوفاژهای پره ای می توان در محیط های مرطوب مثل حمام نیز بهره برد. زیرا در برابر مسائلی مثل خوردگی و زنگ زدگی نیز مقاومت خوبی دارند. البته مدل های پره ای قیمت نسبتاً بالایی دارند و از نظر میزان مصرف انرژی نیز جزء دستگاه های با مصرف بالا طبقه بندی می شوند.
امروزه دستۀ جدیدی از رادیاتورهای پره ای طراحی شده اند که از جنس آلومینیوم هستند و در آنها از پره های بیشتری نیز استفاده شده است. این مسئله باعث افزایش سطح رادیاتور و در نتیجه بهبود عملکرد آن می شود.

خرید رادیاتورهای پنلی

رادیاتورهای پنلی

شکل ظاهری رادیاتورهای پنلی به گونه ای است که دارای سطحی یک پارچه بوده و نسبت به مدل های پره ای کوچک تر هستند. انواع رادیاتورهای پنلی در ظرفیت های گرمایشی متفاوتی طراحی می شوند و جزء دستگاه های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک دسته بندی می گردند.

در ساخت رادیاتورهای پنلی از ورقه های فولادی استفاده می شود. برای جلوگیری از مشکلات خوردگی و زنگ زدگی از یک لایه رنگ اپوکسی بر روی ورقه های فولادی استفاده می گردد. به خاطر مسطح بودن سطح رادیاتورهای پنلی و به کار بردن تیغ های عمودی در داخل یونیت آن، میزان حرارت منتقل شده توسط این وسیلۀ گرمایشی نسبت به مدل های پره ای بیشتر خواهد بود.
از مزیت های رادیاتورهای پنلی این است که نصب آنها ساده بوده و به طور مستمر نیاز به هواگیری نخواهند داشت. ضمن اینکه سطح یک پارچۀ آن ها ظاهر دکوراتیوی دارد و نمای ساختمان را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

رادیاتورهای قرنیزی

از مدل های جدید موجود در انواع رادیاتورها، مدل های قرنیزی آن است. این مدل جایگزین سنگ های قرنیز پایین دیوار می شود و روی ظاهر ساختمان تأثیری نمی گذارد. استفاده از مدل های قرنیزی به خصوص در ساختمان هایی که نمای داخلی آن ها حائز اهمیت است، گزینۀ مطلوبی خواهد بود.
طراحی رادیاتورهای قرنیزی نسبت به مدل های پره ای و پنلی متفاوت است و به جای آنکه از از کویل های حرارتی مارپیچ در آن ها استفاده شود، خط لولۀ کویل به صورت طولی و مستقیم و در زیر قرنیز نصب می شود. به این شکل انتقال گرما در تمام سطح اتاق صورت می گیرد و به شکل یکسان در محیط پخش می شود.

از دیگر نکات مهم در استفاده از رادیاتورهای قرنیزی این است که میزان نشتی، خرابی و خوردگی در آن ها بسیار پایین تر از دیگر مدل های موجود است و در برابر مسائلی مثل انبساط و انقباض نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. همچنین به خاطر شکل طراحی آن، بخش عمده ای از هزینه های نصب و لوله کشی نیز کاهش می یابد و از این نظر گزینۀ بهینه ای به حساب می آید. دیگر اینکه میزان مصرف انرژی در شوفاژهای قرنیزی مینیمم است و بازده عملکردی بالایی دارند.

آشنایی با انواع رادیاتور

رادیاتورهای حوله خشک کن

همین طور که از اسم این رادیاتورها مشخص است، محل نصب آن ها در فضای حمام یا رختکن آن است. طراحی آن نیز به گونه ای است که در ظاهر شبیه یک رخت آویز با میله های افقی به نظر می رسد. به شکلی که می توان از میله های آن برای آویختن حوله یا لباس ها نیز استفاده کرد. جنس بدنۀ شوفاژهای حوله خشک کن اغلب فولاد ضدزنگ یا همان استینلس استیل است. آلیاژی که در برابر رطوبت مقاوم بوده و دچار خوردگی نیز نمی شود. البته در طراحی های جدید این وسایل گرمایشی در مدل های شیشه ای و آلومینیومی نیز ساخته می شوند؛ که جلوۀ بهتری به محیط می دهد.
از نکات قابل توجه در طراحی انواع رادیاتورهای حوله خشک کن می توان به عملکرد بهینۀ آن و میزان مصرف انرژی پایین آن ها اشاره کرد. ضمن اینکه استفاده از آن ها ظاهری مدرن به حمام های امروزی می دهد.

جمع بندی

شوفاژها یا انواع رادیاتورها از جمله وسایل گرمایشی هستند که در ساختمان های مسکونی و اداری مورد استفاده قرار می گیرند. برای بهره بردن از رادیاتور ها باید آن ها را به لوله کشی پکیج ها یا موتورخانه ها متصل کرد. ساختمان داخلی شوفاژها از یک کویل حرارتی و چندین فین یا پنل تشکیل شده است؛ که هرچقدر تعداد و سطح فعال فین ها بیشتر باشد، میزان انتقال حرارت نیز در آن ها بالاتر خواهد رفت.

دسته بندی انواع رادیاتورها بر مبنای شکل طراحی فین های آن انجام می شود. از انواع مختلف این سیستم های گرمایشی می توان به مدل های پره ای، پنلی، قرنیزی و حوله خشک کن اشاره کرد. استفاده از هرکدام از این مدل ها بسته به شرایط محیطی و شکل طراحی ساختمان صورت می گیرد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد انواع رادیاتور ها و نیاز داشتن به راهنمایی بیشتر میتوانید با واحد پشتیبانی کلیمافیت ارتباط برقرار نمایید.

نظرتان را بنویسید..!
رفتن به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟