کولر آبی چیست؟آشنایی با انواع کولر آبی

انواع کولرهای آبی همچنان در خیلی از ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه های سرمایشی جزء اولین اختراعات قرن بیستم میلادی است که توانست زندگی انسان ها را متحول کند.

به شکلی که می توان گفت ساخت اولین کولرهای آبی نقطۀ آغازین تحول دستگاه های تهویۀ مطبوع به حساب می آید. در کولرهای آبی از یک اصل سادۀ ترمودینامیکی یعنی تغییر فاز آب استفاده می شود.

قطرات ریز آب با دریافت گرمای موجود در هوا به بخار آب تبدیل می شود و همین تغییر فاز باعث کاهش دمای جریان هوا می گردد. کولرهای آبی در ظرفیت های سرمایشی متغیری تولید می شوند. در این مقاله قصد داریم بیشتر با کولرهای آبی آشنا شویم. سازوکار آن ها را بررسی کنیم و دربارۀ معایب و مزایای آن ها بحث نماییم.

آشنایی با کولرهای آبی

سیستم کولرهای آبی به کمک تبخیر جریان آب طراحی می شوند. آب دارای ظرفیت گرمایی بالایی است و برای تبخیر شدن نیاز به گرمای بالایی دارد. اما زمانی که به صورت قطران ریز در می آید، تمایل زیادی دارد که به حالت بخار تغییر فاز دهد. از همین ویژگی سال هاست که برای طراحی وسایل سرمایشی استفاده می شود. در این سیستم ها قطرات ریز آب در تماس با جریان هوا قرار می گیرد و گرمای لازم برای تبخیر شدن را از گرمای هوا جذب می کند. به این شکل هوای ورودی به ساختمان خنک می شود. البته استفاده از جریان آب و سیستم تبخیری باعث بالا رفتن رطوبت محیط می شود.
تاریخچۀ استفاده از سیستم تبخیر آب به منظور کاهش دمای هوا به سال ها پیش برمی گردد. اگر به سیستم بادگیرهای قدیمی نگاهی بیاندازید، می بینید که این بادگیرها با ارتفاع زیادی ساخته می شدند تا جریان هوا را به داخل ساختمان هدایت کنند. سپس در پایین بادگیر یک حوض آب ساخته می شد تا این جریان هوا پیش از ورود به فضای ساختمان در تماس با قطرات آب قرار بگیرد. تبادل گرمایی که بین جریان هوا و آب حوض اتفاق می افتاد، باعث پایین آمدن دمای هوا و در نتیجه خنک شدن محیط می شد.
طراحی نخستین مدل کولرهای آبی به سال های آغازین قرن نوزدهم میلادی برمی گردد. نمونه های اولیۀ این دستگاه در کشور امریکا و به منظور استفاده در کارخانه های نساجی ساخته شد. در این کارخانه ها پایین بودن رطوبت باعث خشکی بافت نخ ها شده، کیفیت نخ تولیدی را پایین می آورد. به این شکل با به کارگیری کولرهای آبی هم می شد دمای محیط کارخانه را کاهش داد و هم میزان رطوبت هوا را بیشتر کرد. بعدها با پیشرفت صنایع استفاده از انواع کولرهای آبی در ساختمان های تجاری و مسکونی نیز متداول شد. امروزه از کولرهای آبی در بسیاری از شهرهای دنیا به منظور سرمایش خانگی استفاده می شود.

انتخاب کولر آبی

چه کولر آبی انتخاب کنیم

انواع کولرهای آبی

طراحی ساختمان کولرهای آبی در انواع مدل های متفاوت به یک شکل است. اجزای اصلی کولرهای آبی شامل بدنۀ کولر، الکتروموتور، پمپ آب، شناور، ناودان‌ها (آب چکان ها) و کانال کولر می شود. دسته بندی متداول برای کولرهای آبی بر مبنای ظرفیت آن هاست. اندازه گیری قدرت انواع کولرهای آبی بر اساس حجم هوایی است که در یک دقیقه وارد محیط می کند؛ که بر حسب فوت مکعب در دقیقه سنجیده می شود. برای مثال وقتی از کولر پنج هزار اسم برده می شود، منظور این است که در هر دقیقه می تواند پنج هزار فوت مکعب هوا را به داخل ساختمان بدمد. امروزه کولرهای آبی تا ظرفیت دوازده هزار قابل تولید بوده و به کار گرفته می شوند. در ادامه توضیح مختصری دربارۀ اجزاء سازندۀ کولرهای آبی ارائه داده ایم:

الکتروموتور چیست؟

الکتروموتور کولر آبی چیست؟

الکتروموتور:

قلب متحرک کولرهای آبی الکتروموتور آن است. الکتروموتورها در کولرهای آبی اغلب از نوع دو سرعته هستند؛ در الکتروموتورهای دو سرعته از دو سیم پیچ دور کند و دور تند استفاده شده که به کاربر این اجازه را می دهد تا در زمان های متفاوت از ظرفیت های سرمایشی متغیر استفاده کند.
بدنۀ کولر: بدنۀ کولرهای آبی اغلب از جنس ورقه های گالوانیزه استفاده می شود. ضمن اینکه برای عایق بندی این ورقه ها از روکش برزنتی یا رنگ های اپوکسی هیدروکسید کمک گرفته می شود. معمولاً در سه طرف بدنه از پوشال های چوبی یا صفحات سلولزی استفاده شده و طرف چهارم دستگاه نیز محل نصب کانال کولر خواهد بود.

پمپ آب کولر آبی

خرید پمپ آب کولر آبی

پمپ آب:

برای اینکه جریان هوا در داخل کولرهای آبی خنک شود، نیاز به جریان آب است. این آب در کف کولرهای آبی ذخیره شده، سپس به کمک یک پمپ آب به بالای کولر پمپ شده و سپس روی صفحات سلولزی یا پوشال های چوبی اسپری می شود.

آب چکان یا ناودان ها:

برای رساندن آب پمپ شده به درون پوشال ها از چند آب چکان یا ناودانی استفاده می شود. به شکلی که در بالای هر صفحه یک یا چند ناودانی در نظر گرفته شده و سپس قطرات آب به کمک این سیستم روی صفحات پوشال پخش می شود.
شناور: شناور یا فلوتر، یک شیر کنترل است که جریان آب ورودی به کولر را کنترل می کند. کف کولر به عنوان تشتک عمل می نماید. آب در این این تشتک ذخیره شده و به وسیلۀ پمپ روی صفحات کناری کولر اسپری می گردد. اما حجم آب موجود در کف کولر نباید از یک میزان مشخصی بیشتر شود. کار کنترل میزان آب موجود در کولر به عهدۀ شناور است. زمانی که حجم آب از میزان مشخصی بیشتر شود، فلوتر جریان آب را قطع کرده و منتظر می ماند تا آب موجود در تشتک فروکش کند.

بررسی مزایای انواع کولرهای آبی

با اینکه کولرهای آبی جزء نخستین دستگاه های سرمایش ساختمانی بودند، امروزه همچنان مورد استقبال خریداران قرار دارند. این موضوع قطعاً به خاطر مزیت هایی است که این دستگاه های سرمایشی از آن بهره می برند. در ادامه به مهم ترین مزیت های کولرهای آبی اشاره می کنیم:
قیمت مناسب: کولرهای آبی نسبت به دیگر وسایل سرمایش مرکزی قیمت پایینی دارند. از یک کولر آبی با ظرفیت مناسب می توان برای خنک سازی کل واحد بهره برد.

بازده سرمایشی مناسب:

کولرهای آبی در شهرهایی که دارای آب و هوای گرم و معدل هستند، عملکرد خوبی دارند و بازدۀ سرمایشی آن ها به میزانی هست که بتواند خنکی هوای ساختمان را در فصل های گرم سال تضمین کند.

تعمیر و نگهداری آسان:

ساختمان داخلی کولرهای آبی به شکل ساده ای طراحی شده است. به همین خاطر هزینه های نصب و تعمیرات آن نسبت به دیگر وسایل تهویۀ مطبوع بسیار پایین است. به علاوه که این سادگی سبب شده تا اغلب خریداران خودشان بتوانند از عهدۀ تعمیر و نگهداری دستگاه بربیایند.

مصرف پایین برق:

کولرهای آبی با اینکه برای فعالیت نیاز به جریان الکتریکی دارند؛ اما میزان مصرف آن ها نسبت به دیگر دستگاه های سرمایشی پایین تر است.

بررسی معایب کولرهای آبی

انواع کولرهای آبی به مانند همۀ دستگاه های صنعتی دارای معایبی نیز هستند. معایبی که گاهی باعث می شود خریدار قید این دستگاه های تهویۀ هوا را بزند و به سراغ دیگر دستگاه ها برود. به هرحال برای خرید محصول مناسب لازم است معایب و مزایای آن را در کنار هم سنجید. موارد زیر مهم ترین معایب کولرهای آبی است.

مصرف بالای آب:

مهم ترین و اصلی ترین مشکل در انواع کولرهای آبی مصرف بالای آب در آن هاست. این مسئله به خصوص در شهرهایی که با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می کنند، حائز اهمیت است.

رطوبت بالا:

سازوکار کولرهای آبی مبنی بر تبخیر آب است. به همین خاطر هوایی که وارد ساختمان می شود، رطوبت بالایی دارد. رطوبتی که گاهی می تواند آزاردهنده باشد و مشکلاتی را به وجود بیاورد.

عدم کارایی در شهرهای گرم و مرطوب:

از کولرهای آبی در شهرهایی که دارای آب و هوای شرجی هستند نمی توانید بهره ببرید. زیرا بالا بودن رطوبت هوا عملکرد دستگاه را تحت تأثیر قرار می دهد.

نداشتن سیستم فیلتراسیون:

در اغلب دستگاه های تهویۀ مطبوع امروزی از فیلترهای چندگانه به منظور پاک سازی جریان هوا از ذرات گرد و خاک و میکروارگانیسم ها استفاده می شود. اما در کولرهای آبی این امکان وجود ندارد. به همین خاطر به خصوص در شهرهایی که با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنند، کمتر از کولرهای آبی استفاده می شود.

رطوبت دستگاه محلی برای رشد میکروارگانیسم ها و قارچ ها:

رطوبت موجود در پوشال های چوبی مکان خوبی برای رشد باکتری ها، قارچ ها و دیگر میکروارگانیسم ها به شمار می رود.مسئله ای که می تواند باعث بیماری های مزمن و حساسیت های فصلی شود. البته با به کارگیری صفحات سلولزی به جای پوشال های چوبی می توان بخشی از این مشکل را برطرف کرد.

کنترل ضعیف دمای محیط:

موتور کولرهای آبی تنها دارای دو حالت کنترلی است. این درحالی است که در سایر محصولات سرمایشی دما و میزان رطوبت محیط کاملاً تحت کنترل ساکنین ساختمان است.

جمع بندی

امروزه از انواع کولرهای آبی برای سرمایش مکان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می شود. انتخاب نوع کولر به شرایطی مثل آب و هوا، موقعیت مکانی و انتظارات کاربر بستگی دارد. برای مثال در شهرهایی که آب و هوای گرم و مرطوبی دارند. در کولرهای آبی از سیستم تبخیر آب برای خنک سازی جریان هوا استفاده می شود. کولرهای گازی دارای طراحی ساده ای هستند و نصب و تعمیرات آن به راحتی انجام می شود. به همین خاطر است که این دستگاه های سرمایشی مورد استقبال خریداران قرار دارد. البته نباید از معایب این دستگاه ها نیز به سادگی عبور کرد. معایبی از جمله مصرف بالای آب، رطوبت بالای هوای تولیدی، نداشتن سیستم فیلتراسیون و عدم توانایی کنترل دقیق دما در محیط.

نظرتان را بنویسید..!
رفتن به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟