آشنایی با کولر های گازی و معرفی انواع کولر گازی

پکیج های برقی جایگزین مناسبی برای پکیجهای گاز سوز هستند که منبع قابل اطمینان تولید آب گرم همزمان برای گرمایش و مصارف خانگی و عمومی می باشند.
پکیجهای برقی انتخابی مناسب برای مکانهایی هستند که سوخت گاز شهری در دسترس نمی باشد.به صورت کلی گاز منبع تولید انرژی برای اکثریت غریب به اتفاق پکیج های گرمایشی و موتورخانه ها می باشد، اما سئوالی که مطرح می شود این است که در صورت نبود گاز شهری چه جایگزینی می توان برای آن در نظر گرفت؟ ما در این مقاله سعی می کنیم جزئیات بیشتری در مورد پکیجهای برقی و نحوه عملکرد و انتخاب مدل مناسب برای شما ارائه نماییم.

پکیج برقی چیست؟

پکیج های برقی جایگزین مناسبی برای پکیجهای گاز سوز هستند که منبع قابل اطمینان تولید آب گرم همزمان برای گرمایش و مصارف خانگی و عمومی می باشند.
پکیجهای برقی انتخابی مناسب برای مکانهایی هستند که سوخت گاز شهری در دسترس نمی باشد.

عملکرد پکیج گرمایشی برقی بسیار شبیه به عملکرد پکیج گازسوز می باشد، با این تفاوت که انرژی مورد نیاز آن به جای گاز از طریق برق تامین می گردد. تنظیمات پکیج برقی همانند پکیج گاز سوز می باشد.
از پکیجهای برقی بسته به ظرفیت گرمایشی و توان مورد نیاز می توان در موارد گسترده ای از جمله منازل مسکونی، مکانهای تجاری، اداری، و کارگاه های تولیدی و … استفاده نمود.

انواع پکیج برقی:

به صورت کلی پکیجهای برقی بسته به مورد مصرف آنها در مدلها و ظرفیتهای گرمایشی متفاوت که در ذیل دسته بندی می شوند تولید می گردند:

1.پکیج برقی دیواری
2.پکیج برقی زمینی
3.پکیج برقی تک مبدل
4.پکیج برقی دو مبدل

پکیجهای برقی از لحاظ نوع برق مصرفی هم به صورت تکفاز و هم سه فاز بنا به خواسته مشتری تولید می گردند.
پکیجهای برقی تکفاز با برق خانگی 220 ولت و پکیجهای برقی سه فاز با برق 380 ولت کار می کنند.
پکیجهای برقی تکفاز در ظرفیتهای متفاوتی که در ذیل به آنها اشاره می گردد تولید می شوند:
24000 kcal/h مناسب برای واحدهای تا 70 متر مربع

26000 kcal/h مناسب برای واحدهای تا 90 متر مربع

28000 kcal/h مناسب برای واحدهای تا 110 متر مربع

30000 kcal/h مناسب برای واحدهای تا 150 متر مربع

36000 kcal/h مناسب برای واحدهای تا 170 متر مربع

45000 kcal/h مناسب برای واحدهای تا 190 متر مربع

همچنین پکیجهای برقی سه فاز در ظرفیتهای 24000، 26000، 28000، 30000، 36000 و 45000 که قدرت ساپورت محیطی آنها همانند مدلهای با ظرفیت یکسان تکفاز می باشند.

قطعات و اجزای تشکیل دهنده پکیج های برقی

برد الکترونیکی پکیج : کنترل الکترونیکی تمامی عملیات پکیج توسط این برد انجام می گردد. می توان آنرا با مادر برد دستگاه های کامپیوتر مقایسه نمود.
المنت : المنت برقی در واقع جایگزین مشعل در پکیجهای گاز سوز می باشد.
مبدل استوانه ای : به همراه المنت وظیفه اصلی گرمایش آب را بر عهده دارند.
ترانس تغذیه : توسط این قطعه برق 220 ولت شهری به برق 9 و 18 ولت که مناسب برای کارکرد پکیجهای برقی است تبدیل می گردد.
ترمیستور: که در واقع یک مقاومت حساس به درجه حرارت می باشد.
کلید جریان : جریان آب ورودی به پکیج را تنظیم می کند.
شیر سه راهی: وظیفه تنظیم و  هدایت آب خروجی دستگاه را بر عهده دارد. در صورت نیاز به آب گرم بهداشتی، شیر سه طرفه، با بستن سیکل گرمایش انرژی حاصل از دستگاه را صرف گرم کردن آب بهداشتی می نماید و در اتمام استفاده از آب گرم بهداشتی شیر سه راهی آب گرم را مجددا به مدار وسایل گرمایشی همانند رادیاتور هدایت می‎نماید.
پمپ پکیج :  فشار آب مورد نیاز چه برای گرمایش ساختمان و چه برای آب گرم مصرفی تامین می نماید.
کنتاکتور : در صورت اتصال برق، با قطع نمودن برق ورودی از دستگاه محافظت می نماید.
شیر تخلیه : توسط شیر تخلیه در هنگام تعمیرات و سرویس دستگاه می توان آب موجود در دستگاه را تخلیه نمود.
سوئیچ قطع فشار پایین: در هنگام افت فشار آب ورودی، به جهت عدم آسیب دیدن المنت پکیج، به صورت اتوماتیک برق دستگاه را قطع می نماید.

پکیج های برقی تک مبدل:

تفاوت پکیجهای برقی تک مبدل و دو مبدل همانطور که از نامشان پیداست در تعداد مبدلهای موجود در دستگاه می باشد.
در پکیجهای برقی تک مبدل تنها از یک مبدل اصلی برای تامین آب گرم مصرفی و گرمایش محیط استفاده می گردد. نکته قابل توجه در مورد این نوع از پکیجها تامین آبگرم بهداشتی در بازه زمانی کوتاه تر و ساختار ساده تر نسبت به پکیجهای دو مبدل اشاره کرد. در کنار آن این مسئله را باید در نظر گرفت که پکیجهای تک مبدل نسبت به پکیجهای دو مبدل به مرور زمان رسوب بیشتری می گیرند. در پکیجهای برقی تک مبدل در زمان استفاده از آب گرم مصرفی (در زمان استحمام و شستشوی ظروف) مدار گرمایش رادیاتور ها به صورت خودکار تا زمانی که شیر آب گرم مصرفی باز می باشد قطع می گردد. بسته شدن مدار گرمایش محیط در بیشتر موارد محسوس و مشکل ساز نمی باشد به این دلیل که رادیاتورها تا مدت زمان معین گرما را درون خود نگه می دارند و خللی در فرآیند گرمایش به وجود نمی آید.

پکیجهای برقی دو مبدل:

در پکیجهای برقی دو مبدل از یک مبدل اصلی برای گرمایش محیط و از یک مبدل ثانویه صفحه ای به منظور تامین آب گرم مصرفی استفاده می گردد. در مبدل ثانویه صفحه ای که برای تامین آب گرم مصرفی تعبیه گردیده است، آب به صورت غیر مستقیم توسط آب گرمی که قبلا در مبدل اصلی توسط حرارت مستقیم مشعل گرم گردیده است از طریق جریان داخل پلیتها یا صفحه های آن به صورت غیر مستقیم بدون در معرض قرار گرفتن در برابر شعله مستقیم به حرارت تنظیم شده می رسد. این فرآیند باعث کاهش رسوب تولید شده و متعاقبا افزایش عمر مبدلهای پکیج می گردد. از این رو در مناطقی که دارای رسوب و سختی آب زیادی می باشند، پکیجهای دو مبدل گزینه مناسبتری از لحاظ طول عمر دستگاه می باشند.
پکیجهای برقی دو مبدل به لحاظ تامین آبگرم مصرفی به صورت دائم و همینطور درصد رسوب گیری کمتر نسبت به پکیجهای برقی تک مبدل دارای مزیت بیشتری از لحاظ هزینه نگهداری و راندمان بالاتر گرمایش می باشند.
نکته قابل توجه در مورد تمامی پکیجهای بدون مخزن ذخیره آبگرم این می باشد که در یک زمان قابلیت استفاده از یک شیر دوش آبگرم امکان پذیر می باشد. در صورتی که نیاز باشد که به صورت همزمان از چند خروجی آب گرم بهداشتی اسفاده شود حتما باید از پکیجهای دارای مخزن ذخیره آبگرم استفاده گردد.

موارد استفاده از پکیج برقی:

در مناطقی که گاز شهری در دسترس نمی باشد و یا اینکه نیاز به منبع تولید آب گرم مصرفی و تامین گرمایش محیط برای منازل مسکونی، محیطهای تجاری و اداری، خانه های ویلایی، کانکسهای سیار، سالنهای مرغداری و گلخانه ها بدون ایجاد آلودگی محیطی باشد پکیجهای برقی مناسبترین گزینه می باشند.

مزایای استفاده از پکیج برقی :

از مزیتهای استفاده از پکیج برقی می توان به این نکته اشاره کرد که با توجه به پایه سوخت آن که برق می باشد خطر تولید گاز مونوکسید کربن که در موارد متعدد باعث صدمات جبران ناپذیری گردیده است کاملا حذف می گردد.

احتیاجی بابت هزینه کردن بابت تعبیه خروجی دودکش و اتصالات گران قیمت آن نمی باشد.

در برخی از مناطق که در فصل زمستان و بر اثر افت فشار گاز، پکیجهای گازی و موتورخانه ها از کار می افتند هیچ گونه خللی در کارکرد پکیج برقی به وجود نمی آید.
هزینه نصب و نگهداری آنها به مراتب ارزانتر از مدلهای مشابه گازی می باشد.
به دلیل آنکه در پکیجهای برقی از سوخت گاز استفاده نمی گردد هیچگونه اتلاف انرژی که در پکیجهای گازسوز معمولا بابت احتراق تولید و از طریق دودکش خارج می گردند وجود ندارد که باعث می شود که کارایی آنها بین 90-99 % گردد، که بسیار نکته قابل توجهی در حفظ محیط زیست و میزان کمتر اتلاف انرژی می شوند.
پکیج برقی بر خلاف پکیج گازسوز قابلیت نصب در اکثر مکانها بدون در نظر گرفتن لوله کشی گاز را دارد.
در برخی از مجتمع های مسکونی که مشکلات فراوانی بابت هزینه نگهداری موتورخانه بعضا به وجود می آید می توان از پکیج برقی به صورت کاملا مستقل در منازل بدون نیاز به کنتور گاز مجزاء استفاده نمود.
کارکرد بی صدا: با توجه به اینکه در پکیج برقی نیازی به هواکش خروجی نیست و قطعه متحرک خاصی در آن به کار نرفته است کارکرد آن کاملا بی صدا می باشد.

قابلیت کارکرد با پنلهای خورشیدی: در برخی از پکیجهای برقی این قابلیت وجود دارد که از پنلهای خورشبدی به عنوان منبع انرژی کمکی استفاده نمود، که متعاقب آن می توان میزان قابل توجهی انرژی و هزینه را ذخیره کرد.

ابعاد کوچکتر نسبت به مدل مشابه گازسوز آن

انتخاب بهترین قطعات استاندارد در ساخت

ضمانت نامه معتبر و خدمات پس از فروش بدون قید و شرط

سیستم محافظ جان سه لایه

دارای تاییدیه سازمان استاندارد جهانی

طراحی بسیار شکیل مجهز به صفحه نمایشگر دیجیتالی

نظرتان را بنویسید..!
رفتن به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟