انواع آب گرمکن

حتما شما هم جزو آن کسانی هستید که در زمان خرید آب گرمکن با دیدن مدل های محتلف و همچنین شرکت های گوناگون در انتخاب آبگرمکن برای خانه خود سردرگم شده اید .

فروشگاه اینترنتی کلیمافیت در این مقاله نکات مهمی را که در زمان خرید آبگرمکن باید به آن توجه داشته باشید را برای شما بازگو خواهد کرد و همچنین در پایان ما به معرفی برند های موجود در بازار ایران خواهیم پرداخت و شما را در یک انتخاب بی نقص کمک خواهیم کرد.

ابتدا به معرفی و تاریخچه کوتاهی از آبگرمکن ها می پردازیم:

آبگرمکن ها وسیله هایی هستند که توسط اون آب لوله کشی یک ساختمان یا یک سازه رو گرم می کنن , در قدیم آبگرمکن های نفتی و ذعالی رایج بود که بوسیله اون مردم می تونستن آب لوله کشی شده منزلشون رو گرم کنن . ولی امروز اکثر آبگرمکن ها بصورت گازی , برقی و یا حتی با استفاده از انرژی گرمایی خورشید رایج هستند.

آبگرمکن ها معمولا به دو شکل منبعی و دیواری هستند. آبگرمکن های منبعی که احتمالا اکثر ما در قدیم تو خونه هامون داشتیم بصورت زمینیه و تقریبا حجم بزرگی داشتن و دارن و آبگرمکن های دیواری یکی از خصوصیات خوبشون کم حجم بودن و جمع و جور بودنشونه.

اما مکانیزم بکار رفته در یک آبگرمکن چیه؟

در شکل زیر می بینید که مکانیزم بکار رفته در یک آبگرمکن منبعی بسیار ساده هستش : یک لوله گاز برای ایجاد احتراق , یک لوله آب سرد ورودی و یک لوله آب گرم که بعد از فرایند گرم شدن از آب گرمکن خارج میشه و همچنین میله های منیزیمی آندی.

نحوه کارکرد یک آبگرمکن منبعی

مکانیزم یک آبگرمکن منبعی دیواری

آبگرمکن ها بر اساس نوع سوخت

آبگرمکن ها انوع مختلفی دارن که میشه به آبگرمکن های گازی که از گاز لوله کشی شهری استفاده می کنن اشاره کرد , یا آبگرمکن های برقی که بیشترشون برای گرم کردن آب دخیره شده از عناصر مقاومت الکتریکی که یکی در بالا و دیگری در پایین این آبگرمکن ها تعبیه شده استفاده می کنند و هر عنصر از ترموستات مستقل تغذیه می شه, آب گرمکن های برقی از پمپ حرارتی منبع هوا برای انتقال انرژی حرارتی از هوای اطراف واحد به مخزن ذخیره استفاده می کنند.

انواع آب گرمکن های برقی

انواع آب گرمکن های برقی

آبگرمکن های خورشیدی

اما نوع دیگری از آبگرمکن های موجود , آبگرمکن های خورشیدی هستند که با استفاده از انرژی گرمایشی خورشید آب را در منازل و ساختمان ها گرم می کنند. آبگرمکن های خورشیدی تاریخچه ی صدساله دارند و چیزی در حدود 120 سال پیش اولین مدل مبتدی آبگرمکن های خورشیدی در آمریکا ساخته شد و بعد ها در نقاط مختلف دنیا از این سیستم استفاده شد. اما در دهه 70 میلادی و بعد از بحران نفت توجه به نیروی بی پایان خورشید و متعاقبا سیستم های آبگرمکن خورشیدی رواج پیدا کرد تا به امروز شاهد انقلاب بزرگی در این زمینه باشیم.

اما آبگرمکن خورشیدی چگونه کار می کند؟

ابتدا باید بگوییم آبگرمکن های خورشیدی بر چند نوع هستند و هر نوع از آبگرمکن های خورشیدی روش های خاصی برای گرم کردن آب دارد.

ترموسیفون:

ترموسیفون ها هیچ گونه پمپ آبی برای انتقال آب ندارند و صرفا انرژی خورشید برای این فرایند استفاده می کنند. ترموسیفون ها بیشتر مناسب استفاده در نقاط گرمسیر هستند چرا که در زمستان ها و هوای سرد دچار یخ زدگی میشن.

پمپ دار تحت فشار:

این مدل از آبگرمکن ها از مدار های بسته استفاده می کنند و برای انتقال و جابجایی آب از پمپ استفاده می کنند ,همچنین مزیت این مدل نسبت به مدل های ترموسیفون اینه که می شه از ضد یخ برای جلوگیری از یخ زدن اونها استفاده بشه.

سیستم های برگشت ثقلی:

این سیستم ها متمرکز بر گرم کردن غیر مستقیم آب هستند به چه شکل؟ابتدا نور خورشید توسط یک کلکتور (صفحه های جمع کننده انرژی خورشیدی) به یک مبدل انرژی داده می شه و سپس مبدل انرژی آب ذخیره شده رو گرم می کنه. این مدل نیز از پمپ برای ایجاد انتقال استفاده می کنه و مزیت اون نسبت به دو مدل بالا سازگاری با نقاطی که در زمستان و تابستان ها اختلاف دمایی بسیار زیادی دارند.

انواع آبگرمکن های خورشیدی

انواع آبگرمکن های خورشیدی

انتخاب بهترین آبگرمکن:

اما به این مساله می رسیم که بهترین آبگرمکن بر اساس نیاز خود را چگونه انتخاب کنیم. در پایین لیستی از نکاتی را که برای انتخاب لازم است مشخص کنیم را برای شما آماده کردیم.

متراژ منزل یا ساختمان :

ابتدا باید به این مساله توجه کنید که متراژ ساختمان و واحد شما چقدر است ,چرا که براساس آن می توانید دست به انتخاب مناسبترین آبگرمکن ها بزنید. آیا آبگرمکن مورد نظر می تواند مساحت مورد نظر را پشتیبانی کند یا خیر؟

تعداد نفرات

مهم است که بدانید به طوری مثال آبگرمکن و ظرفیت آن مناسب به تعداد افراد ساکن در ساختمان یا منزل است یا خیر, طبیعتا یک خانواده 8 نفره مصرف بسیار بیشتری از یک خانواده دو نفره دارند. پس باید مشخص کنید آب گرم مصرفی شما چقدر است و بر مبنای آن دست به انتخاب بزنید.

محل قرارگیری آبگرمکن و فاصله با ساختمان:

این یک مساله مهم است که بدانید قرار است آبگرمکن در چه نقطه ای از منزل شما نصب شود. فاصله دوری یا نزدیکی نقطه آبگرمکن نیز یکی از نکاتیست که باید به آن توجه داشته باشید.

نوع سیستم لوله کشی و تعداد سرویس های بهداشتی

مهم است که به این مساله توجه کنید که نوع سیستم لوله کشی شما چیست و تعداد سرویس های بهداشتی ساختمان یا منزل شما ارتباط مستقیمی بر ظرفیت انتخابی آبگرمکن شما دارند.

اندازه آبگرمکن:

یکی از مهمترین مسایلی که باید به آن توجه داشته باشید اندازه آبگرمکن زمینی و یا دیواری یا برقی شماست. با توجه به ابعاد ساختمان یا منزل شما باید مشخص کنید چه ابعادی برای آبگرمکن مناسب است.

سایز آب گرمکن شما چقدر باید باشد؟

سایز آب گرمکن شما چقدر باید باشد؟

طبقه ساختمان:

آیا شما در طبقه اول زندگی می کنید و یا در طبقه چهارم ؟ بله این یک نکته مهم است که در زمان خرید آبگرمکن باید به آن توجه داشته باشید.این مساله در نوع آبگرمکن و نوع سیستم دودکش یا فنی که برای تخلیه گاز های احتراقی دارد مهم خواهد بود .

دودکش ساختمان

آیا ساختمان شما دارای دودکش است؟ آیا دودکش آن روکار است؟  در صورتی که واحد شما دارای دودکش روکار یا پنجره ای باشد نیاز است که از آبگرمکن های قن دار استفاده نمایید و در صورتی که ساختمان شما دارای دودکش تو کار باشد شما نیاز دارید که ابعاد آن را اندازه گیری کرده و سپس دست به انتخاب بزنید.

با چه فرمولی مقدار آب گرم مصرفی را اندازه گیری کنیم:

بر مبنای جدول زیر می توانید مقدار آبگرم مصرفی را اندازه گیری کنید . این فرمول از وبسایت معتبر انرژی تهیه شده:

استقاده معادل مصرفی هر ساعت بر اساس واحد گالون در یک ساعت چند بار استقاده می کنید مقدار استقاده در یک ساعت بر حسب گالون
دوش گرفتن 10 × =
اصلاح کردن(نیم گالن در دقیقه) 2 × =
ماشین ظرفشویی یا آماده سازی غذا (2 گالن در دقیقه) 4 × =
ماشین ظرفشویی اتوماتیک 6 × =
ماشین لباس شویی 7 × =
جمع کل ساعات مصرفی =

*هر گالن معادل تقریبا 4.5 لیتر می باشد

یک مثال ملموس برای شما:

ما در ساختمانی زندگی می کنیم که روزانه 3 بار از دوش آب گرم استفاده میکنیم ,یک بار اصلاح انجام می دهیم. و یک بار نیز از ماشین ظرفشویی استفاده می کنیم

3 بار دوش می گیرید 10 × 3 = 30
1باز اصلاح می کنید 2 × 1 = 2
یک بار از ظرفشویی استفادع می کنید 4 × 1 = 4
جمع کل مصرفی در روز = 36

36 گالن ضرب در 4.5=162 لیتر در ساعت مصرف آب گرم شما

در صورتی که بخواهیم بر مبنای راهنمای کاتالوگ آبگرمکن ها (هر لیتر/بر دقیقه) مصرف آب گرم خود را محاسبه نمایید باید عدد ((162 لیتر در ساعت را)) تقسیم بر 60 بکنیم. پس:

162/60=2/7

2.7 لیتر در هر دقیقه مقدار مصرفی آب گرم ماست . پس باید آبگرمکنی را انتخاب کنیم که ظرفیت خروجی آن مقداری بیشتر از این عدد باشد.

میزان انرژی مصرفی و استاندارد های مورد نیاز:

یکی از مهمترین مسایلی که در رابطه با انتخاب آبگرمکن باید در نظر داشته باشید میزان انرژی مصرفی (گاز یا برق) وسیله مورد نظر است . حتما توجه داشته باشید که آبگرمکن دارای علامت های استاندارد مختلف همچون استاندارد های داخلی و استاندارد های کیفیت اروپا می باشد. و همچنین دارای نمودار رده مصرف انرژی نیز باشد.

نمودار انرژی یا برچسب انرژی

نمودار انرژی یا برچسب انرژی

گارانتی و ضمانت:

با توجه به اینکه آبگرمکن ها نیز مانند هر وسیله ی دیگر دارای اشکالات و یا نقص های فتی و نیازمند به سرویس هستند باید توجه داشته باشید که آبگرمکن انتخابی شما دارای گارانتی و ضمانت نامه معتبر باشد .

نصب و راه اندازی

آبا محصولی که خریداری می کنید شامل سرویس نصب و راه اندازی هستش یا خیر ؟ و آیا شامل هزینه ی بیشتری برای شما می شه؟ این نکاتیست که حتما در زمان خرید آب گرمکن باید توجه داشته باشید.

از کجا بخریم

خب باید بگیم که شاید برای شما کمی عجیب باشه ولی فروشگاه اینترنتی کلیمافیت کاملا کار شما را راحت کرده و دیگر نیاز به این نخواهید داشت که برای انتخاب آب گرمکن خودتون رو خسته کنید . کافیه در بین محصولات موجود هم قیمت ها و هم مدل مناسب رو برای خودتون انتخاب کنید و تنها با چند کلیک سفارش خودتون رو ثبت کنید . تا در سریع ترین زمان آبگرمکن جدید خودتون رو بتونید استفاده کنید.

در زیر می تونید انواع آبگرمکن های برقی و گازی و یا ایستاده و دیواری رو مشاهده کنید:

نظرتان را بنویسید..!
رفتن به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟